دوره 22، شماره 1 - ( 1397 )                   جلد 22 شماره 1 صفحات 41-50 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه زیست‌شناسی، دانشکده علوم، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران
2- گروه زیست‌شناسی، دانشکده علوم، دانشگاه گیلان، رشت، ایران ، dr.tooba72@gmail.com
چکیده:   (427 مشاهده)
اهداف: با توجه به افزایش روزافزون زوج‌های نابارور، در این مطالعه پتانسیل تکثیر و تمایز سلول‌های بنیادی مزانشینی بند ناف و سلول‌های بنیادی مغز استخوان مورد مقایسه قرار گرفت تا سلول بنیادی مناسبی، به‌منظور تمایز به سلول‌های زایا معرفی شود.
مواد و روش‌ها: در مطالعه تجربی حاضر سلول‌های بنیادی مزانشیمی ژله وارتون بند ناف و مغز استخوان پس از استخراج، تحت تاثیر غلظت ۶-۱۰مولار رتینوئیک‌اسید و محیط کشت شرایطی‌شده حاصل از سلول‌های سرتولی قرار گرفتند. درصد زیستایی و سرعت تکثیر (زمان دوبرابرشدن جمعیت سلولی) در هر دو گروه محاسبه شد. تعداد کلنی‌ها طی روز‌های مختلف کشت، ارزیابی و در نهایت بیان ژن‌های پیش‌میوزی و میوزی با روش واکنش زنجیره‌ای پلی‌مراز معکوس (RT-PCR) بررسی شد.
یافته‌ها: درصد زیستایی در سلول‌های بنیادی مغز استخوان بیشتر بود و با افزایش تعداد پاساژ، سرعت تکثیر سلول‌ها در این گروه افزایش یافت. تعداد کلنی‌های ایجادشده در سلول‌های بنیادی مغز استخوان نسبت به سلول‌های بنیادی بندناف، به‌طور معنی‌داری بیشتر بود (۰/۰۵>p). در مقابل بیان ژن‌های PLZF، OCT۴ و SCP۳ در سلول‌‌های بنیادی بند ناف، پس از گذشت ۱۰ روز از کشت مشاهده شد، ولی در سلول‌های بنیادی مغز استخوان، بیان ژن‌‌های PLZF و SCP۳ فقط پس از گذشت ۱۵ روز از کشت قابل مشاهده بود.
نتیجه‌گیری: به نظر می‌رسد پتانسیل تمایز سلول‌های بنیادی بند ناف به سلول‌های شبه‌زایا بیشتر از پتانسیل تمایز سلول‌های بنیادی مغز استخوان و در مقابل پتانسیل تکثیر سلول‌های بنیادی مغز استخوان بیشتر از سلول‌های بنیادی بند‌ناف است. این تفاوت احتمالاً به‌دلیل فاکتور‌های ترشح‌شده از این سلول‌ها است.
rame class="ginger-extension-definitionpopup" style="display: none;">
متن کامل [PDF 675 kb]   (150 دریافت)    
نوع مقاله: مقاله پژوهشی |
دریافت: ۱۳۹۶/۱۱/۱۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۱۴ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۰