دوره 22، شماره 1 - ( 1397 )                   جلد 22 شماره 1 صفحات 1-5 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه مهندسی بهداشت حرفه‌ای، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
2- مرکز تحقیقات علوم اعصاب، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
3- گروه پژوهشی بیولوژی، پژوهشکده صنایع غذایی و کشاورزی، پژوهشگاه استاندارد، تهران، ایران
4- مرکز تحقیقات علوم دارویی رازی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران ، hoseini.as@iums.ac.ir
چکیده:   (1139 مشاهده)
اهداف: امروزه انسان‌ها به‌واسطه صنعتی‌شدن محیط زندگی با مقادیر زیاد میدان مغناطیسی تماس دارند، لذا مطالعه اثر این میدان‌ها بر سلامت انسان امروزی از اهمیت زیادی برخوردار است. هدف از این مطالعه بررسی تاثیر میدان مغناطیسی با فرکانس بسیار پایین روی کمیت و ساختار هموگلوبین شاغلان صنعت برق بود.
مواد و روش‌ها: مطالعه تجربی حاضر در جامعه کارکنان یک نیروگاه تولید برق در تهران در سال ۱۳۹۶ اجرا شد. با روش نمونه‌گیری تمام‌شماری، ۲۹ نفر از کارکنان محل بهره‌برداری نیروگاه به‌عنوان گروه مواجهه‌یافته و ۲۹ نفر از کارکنان اداری و پشتیبانی به‌عنوان گروه مواجهه‌نیافته انتخاب شدند. شدت میدان مغناطیسی محل حضور کارکنان نیروگاه تولید برق با روش NIOSH ۲۰۳ مطالعه شد. نمونه‌های خون افراد مورد مطالعه جمع‌آوری و غلظت هموگلوبین نمونه‌ها با روش اسپکتروفتومتر اندازه‌گیری و تغییر در ساختار هموگلوبین توسط دستگاه مادون قرمز با تبدیل فوریه (FTIR) مورد ارزیابی قرار گرفت. تجزیه و تحلیل داده‌ها با نرم‌افزار SPSS ۱۶ از طریق آزمون من‌ویتنی- یو صورت گرفت.
یافته‌ها: میانگین مقدار هموگلوبین افراد مواجهه‌یافته (۱/۴۲±۱۵/۶۷گرم بر دسی‌لیتر) در مقایسه با گروه مواجهه‌نیافته (۳/۰۳±۱۷/۳۱گرم بر دسی‌لیتر) تفاوت معنی‌داری داشت، به‌طوری که مقدار هموگلوبین کارکنان بهره‌بردار کمتر از کارکنان پشتیبانی بود (۰/۰۰۰۱p<). بررسی طیف مادون قرمز با تبدیل فوریه، تغییرات معنی‌داری را در نواحی ۱۴۱۳ و cm۱۴۳۰ بین گروه مواجهه‌یافته و مواجهه‌نیافته نشان داد.
نتیجه‌گیری: تماس با میدان مغناطیسی در فرکانس‌های بسیار پایین سبب تغییر در کمیت هموگلوبین و ساختار مولکولی آن در شاغلان در صنعت برق می‌شود.
 
متن کامل [PDF 358 kb]   (389 دریافت)    
نوع مقاله: مقاله پژوهشی |
دریافت: ۱۳۹۶/۱۱/۲۹ | پذیرش: ۱۳۹۷/۷/۲ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۰/۵