دوره 20، شماره 4 - ( 1396 )                   جلد 20 شماره 4 صفحات 37-51 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه بیوشیمی بالینی، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
2- گروه هماتولوژی، دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
3- مرکز تحقیقات سرطان بیمارستان امام خمینی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
چکیده:   (1972 مشاهده)
هدف: کروسین از ترکیبات عصاره زعفران است که خواص ضد سرطانی آن‌ روی انواعی از سرطان‌ها به‌ویژه سرطان پستان در مطالعات اخیر نشان داده ‌شده است. با این حال، اطلاعات بسیار کمی از مکانیسم اثر این ترکیب موجود است. مطالعات قبلی، القای آپوپتوز در سایر سلول‌های سرطانی تحت درمان با زعفران یا کروسین را نشان داده ‌است. در این پژوهش با هدف بررسی اثر کروسین بر ردۀ سلولی MDA-MB-468 سرطان پستان، در نظر است تا بیان و شکستن کاسپاز 9، پیرایش و بیان پروتئین‌ XBP1 و تجمع پروتئین LC3-II در تیمار شده با این ترکیب، بررسی شود.
مواد و روش‏ها: سنجش MTT برای بررسی اثر سمی کروسین بر رده سلولی نامبرده استفاده شد. سپس پیرایش ژن‏ XBP1 در سطح mRNA و بیان پروتئین پیرایش شده (XBP1s) به‌ترتیب با ‌RT-PCR و وسترن بلات بررسی شد. بیان کاسپاز 9، کاسپاز شکسته شده و تجمع LC3-II نیز با روش وسترن بلات بررسی شدند. میزان بیان این پارامترها با استفاده از نرم‌افزار Image J به‌صورت کمی گزارش شد.
نتایج: کروسین به‌صورت وابسته به دوز و زمان، موجب مرگ رده سلولی MDA-MB-468 شد. تیمار با کروسین، تغییر قابل توجهی در فعال شدن کاسپاز 9 و شکستن آن، در نتیجه افزایش نسبت Cleaved-Cas9/Cas9 داشت. پیرایش ژن XBP1 نیز پس از تیمار افزایش یافت. همچنین افزایش معنی‏دار بیان پروتئین‌ پیرایش شده XBP1 (XBP1s) و تجمع پروتئین LC3-II و افزایش نسبت LC3-II/LC3-I در این سلول‏ها مشاهده شد.
نتیجه‌گیری: نتایج نشان داد که این رده از سلول‏های سرطان پستان پس از تیمار با کروسین دچار آپوپتوز ‏شد. با توجه به تغییرات نشانگرهای مسیرهای UPR و اتوفاژی، احتمالاً این دو مسیر نیز در پیشبرد سلول به سمت مرگ سلولی و تنظیمات درون سلولی، نقش دارند.
متن کامل [PDF 1284 kb]   (1395 دریافت)    
نوع مقاله: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: گیاهان دارویی
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۳۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۲۵ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۱