دوره 19، شماره 1 - ( 1395 )                   جلد 19 شماره 1 صفحات 59-77 | برگشت به فهرست نسخه ها

PMCID: 0

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mirzapour T, Bayrami A. The Effects of Testicular Microenvironment on Proliferation of Spermatogonial Stem Cells in Azoospermia Patients. Pathobiol Res. 2016; 19 (1) :59-77
URL: http://mjms.modares.ac.ir/article-30-11756-fa.html
میرزاپور طوبا، بایرامی ابوالفضل. تأثیر ریز محیط بیضه بر تکثیر سلول‌های بنیادی اسپرماتوگونی افراد آزواسپرمیا. پژوهش‌های آسیب‌شناسی زیستی. 1395; 19 (1) :59-77

URL: http://mjms.modares.ac.ir/article-30-11756-fa.html


1- گروه زیست شناسی، دانشکده علوم، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران
چکیده:   (6871 مشاهده)
هدف: هدف این تحقیق در قدم اول بررسی بافت بیضه بیمارانی است که طی یک سال گذشته دچار توقف فرآیند اسپرم‏زایی شده‌اند و در قدم دوم پیدا کردن روش‌های مناسب برای برطرف کردن موانع توقف اسپرم‏زایی است.
مواد و روش‌ها: سلول‌های بنیادی اسپرماتوگونی پس از استخراج از بیضه بیماران در سه گروه قرار گرفتند: 1) کشت به تنهایی و بدون لایه حمایت‌کننده، 2) کشت سلول‌های بنیادی اسپرماتوگونی روی سلول‌های سرتولی خود بیمار و 3) کشت سلول‌های بنیادی اسپرماتوگونی بر سلول‌های سرتولی شخص سالم. در مرحله بعد تعداد و قطر کلونی‌های مشتق از سلول‌های بنیادی و نیز درصد بقای سلول‌ها اندازه‌گیری شد. وجود سلول‌های بنیادی اسپرماتوگونی در مراحل مختلف کشت با استفاده از روش‌های ایمنوسیتوشیمی، آلکالین فسفاتاز و زنوترانسپلنت به بیضه موش مدل آزواسپرمی اثبات شد.
نتایج: در ریز محیط حاصل از سلول‌های سرتولی شخص بیمار پس از گذشت 3 هفته از کشت، کلونی‌هایی با تعداد و قطر بیشتر مشاهده شد ( (17±213 میکرومتر و4±1/36 عدد)؛ اما نسبت بیان ژن‌های اختصاصی سلول‌های جرم (شامل: Stra8 و Vasa) بر خلاف ژن پرتوانی (Nanog) در گروه هم‌کشتی با سرتولی شخص سالم بیشتر بود (3/2 و 2/2 در مقابل 45/0). پس ازپیوند زنوگرافت سلول‌های اسپرماتوگونی انسانی به موش مدل آزواسپرمی، این سلول‌ها روی قاعده لوله‌های منی‌ساز موش مستقر شدند که این مسئله ماهیت آن‌ها را تأیید کرد.
نتیجه‌گیری: برای غلبه بر توقف اسپرم‏زایی مشاهده شده در گروه هم‌کشتی سلول‌های بنیادی اسپرماتوگونی روی سلول‌های سرتولی خود بیمار، می‌توان سلول‌های بنیادی اسپرماتوگونی را روی لایه سلول‌های سرتولی شخص سالم کشت داد. نتایج حاصل از این مطالعه می‌تواند در کمک به شروع مجدد اسپرم‏زایی در بیماران سرطانی که قبلاً در معرض شیمی درمانی یا اشعه درمانی بوده‌اند مؤثر باشد. 
متن کامل [PDF 1225 kb]   (3785 دریافت)    
نوع مقاله: مقاله پژوهشی | موضوع مقاله: سلولهای بنیادی
دریافت: 1395/3/12 | پذیرش: 1395/1/1 | انتشار: 1395/8/8
* نشانی نویسنده مسئول: اردبیل

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA