دوره 23، شماره 1 - ( 1398 )                   جلد 23 شماره 1 صفحات 11-17 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rajaei N, Habibian Dehkordi S, Rahimi Junqani R, Alijani M, Sasannejad N. Evaluation of Lethal Effect of Aqueous and Alcoholic Extracts of Glycyrrhiza glabra on the Emeria tenella Oocysts In Vitro. Pathobiol Res. 2020; 23 (1) :11-17
URL: http://mjms.modares.ac.ir/article-30-30356-fa.html
رجائی نازنین، حبیبیان‌دهکردی سعید، رحیمی‌جونقانی رسول، علیجانی محمدرضا، ساسان‌نژاد ندا. ارزیابی اثر کشندگی عصاره‌های الکلی و هیدروالکلی شیرین‌بیان بر روی اووسیست‌های آیمریا تنلا در شرایط آزمایشگاهی. پژوهش‌های آسیب‌شناسی زیستی. 1398; 23 (1) :11-17

URL: http://mjms.modares.ac.ir/article-30-30356-fa.html


1- گروه علوم پایه، دانشکده دامپزشکی، دانشگاه شهرکرد، شهرکرد، ایران
2- گروه علوم پایه، دانشکده دامپزشکی، دانشگاه شهرکرد، شهرکرد، ایران ، habibian_dehkordi@yahoo.com
چکیده:   (335 مشاهده)
اهداف: کوکسیدیوزیز از شایع‌ترین بیماری‌های عفونی در طیور است که هر ساله خسارت زیادی وارد می‌کند. گیاه شیرین‌بیان در طب سنتی برای موارد متعددی استفاده می‌شود. هدف از انجام مطالعه حاضر، ارزیابی عصاره‌های آبی و الکلی این گیاه بر اووسیست‌های آیمریا تنلا در شرایط آزمایشگاهی بود.
مواد و روش‌ها: ابتدا پس از خوراندن تعداد ۷۵۰۰۰ اووسیست به جوجه‌های ۱۴ روزه اووسیست‌های غیر اسپوروله به دست آمد. برای به‌دست‌آوردن اووسیست اسپوروله مقدار ۹گرم از مدفوع جوجه‌ها در بی‌کرومات‌پتاسیم ۲% خیسانده و به مدت ۷۲ ساعت در دمای °C۲۷ انکوبه شد. غلظت‌های ۱، ۲ و ۵% عصاره‌های آبی و الکلی شیرین‌بیان تهیه و اووسیست‌ها به مدت ۴۸ ساعت در تماس با این عصاره‌ها قرار گرفتند و تعداد اووسیست‌های اسپوروله و غیر اسپوروله در ساعت‌های ۱، ۱۲، ۲۴ و ۴۸ شمارش شدند. به‌منظور جلوگیری از هر خطا، آزمایشات سه بار تکرار شدند.
یافته‌ها: عصاره‌های شیرین‌بیان در مقایسه با گروه کنترل در همه غلظت‌های مورد استفاده اثر بهتری در کاهش تعداد اووسیست‌های اسپوروله و غیر اسپوروله آیمریا تنلا داشتند (۰/۰۵p<). این اثر مهارکنندگی با زمان ارتباط مستقیم داشت و به‌طور مداوم با گذشت زمان افزایش می‌یافت.
نتیجه‌گیری: عصاره الکلی شیرین‌بیان در مقایسه با عصاره آبی اثر بهتری داشت، به‌طوری که بهترین تاثیر مربوط به عصاره ۵% الکلی بود. با این حال شناخت بهترین دوز برای بیشترین اثرات ضدکوکسیدیایی عصاره شیرین‌بیان همچنین اثرات آن بر سایر گونه‌های آیمریا و مدل‌های حیوانی نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.
متن کامل [PDF 838 kb]   (75 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشي اصيل | موضوع مقاله: علوم داروئی
دریافت: 1397/11/30 | پذیرش: 1399/3/2 | انتشار: 1399/4/2
* نشانی نویسنده مسئول: شهرکرد، بلوار رهبر، دانشکده دامپزشکی، دانشگاه شهرکرد. کد پستی: 8818634141

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول