دوره 22، شماره 4 - ( 1398 )                   جلد 22 شماره 4 صفحات 203-210 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Baimani M, Mokhtari M. Investigation of Combination Effect of Doxorubicin and Zinc Oxide Nanoparticles on the Expression of Long Non-Coding RNA INXS in MCF-7 Breast Cancer Cells. mjms. 2019; 22 (4) :203-210
URL: http://mjms.modares.ac.ir/article-30-37701-fa.html
بایمانی مهسا، مختاری محمدجواد. بررسی اثر ترکیبی دوکسوروبیسین و نانوذرات اکسید روی بر بیان RNA غیرکدکننده طویل INXS در سلول‌های MCF-7 سرطان پستان. Pathobiology Research. 1398; 22 (4) :203-210

URL: http://mjms.modares.ac.ir/article-30-37701-fa.html


1- گروه زیست‌شناسی، واحد زرقان، دانشگاه آزاد اسلامی، زرقان، ایران
2- گروه زیست‌شناسی، واحد زرقان، دانشگاه آزاد اسلامی، زرقان، ایران ، mj_mokhtari@zariau.ac.ir
چکیده:   (816 مشاهده)
اهداف: درمان ترکیبی سرطان موثرتر از استفاده از یک دارو به‌تنهایی است. در مطالعه حاضر، اثرات ضدسرطانی دکسوروبیسین و دکسوروبیسین در ترکیب با نانوذرات اکسید روی بر سلول‌های MCF-۷ سرطان پستان بررسی شد.
مواد و روش‌ها: سلول‌های MCF-۷ در محیط کشت RPMI۱۶۴۰ کشت داده شدند. تعداد سلول‌های زنده و فعالیت آنزیم دهیدروژناز میتوکندریایی با استفاده از سنجش MTT برای ۲۴، ۴۸ و ۷۲ ساعت ارزیابی و IC۵۰ تعیین شد. RNA استخراج و سپس cDNA ساخته شد. پرایمرهای اختصاصی برای ژن‌های INXS و TBP با استفاده از نرم‌افزار اختصاصی طراحی شد. میزان بیان ژن INXS در مقایسه با ژن مرجع TBP با استفاده از روش Real-Time PCR بررسی شد.
یافته‌ها: بیان ژن INXS در سلول‌های MCF-۷ تیمارشده با دکسوروبیسین در ۲۴، ۴۸ و ۷۲ ساعت به ترتیب ۷/۹۳، ۱/۷۱ و ۰/۱۹ و در سلول‌های تیمارشده با دکسوروبیسین و نانوذرات اکسید روی در زمان‌های ۲۴، ۴۸ و ۷۲ ساعت به ترتیب ۱/۸۱، ۶/۳۴ و ۱۵/۹۶ تغییر یافت.
نتیجه‌گیری: تیمار همزمان دکسوروبیسین با نانوذرات اکسید روی در غلظت‌های پایین (۳/۱۲۵ و ۶/۲۵میکرومولار) می‌تواند موجب مرگ سلول بیشتری نسبت به دکسوروبیسین تنها شود. این امر ممکن است به‌دلیل تسهیل ورود دکسوروبیسین به سلول در حضور نانوذرات اکسید روی باشد.
متن کامل [PDF 917 kb]   (251 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشي اصيل | موضوع مقاله: سلول درمانی
دریافت: 1398/8/6 | پذیرش: 1399/2/20
* نشانی نویسنده مسئول: گروه زیست‌شناسی، واحد زرقان، دانشگاه آزاد اسلامی، زرقان، ایران. کد پستی: 7341617184

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول