دوره 23، شماره 5 - ( 1400 )                   جلد 23 شماره 5 صفحات 75-85 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mostafavi F S, Imani R. Synthesis and characterization of Gelatin-functionalized Reduced Graphene Oxide for drug delivery application. mjms. 2021; 23 (5) :75-85
URL: http://mjms.modares.ac.ir/article-30-42695-fa.html
مصطفوی فاطمه سادات، ایمانی رعنا. ساخت و مشخصه یابی نانو حامل گرافن اکسید اصلاح شده با ژلاتین جهت کاربرد به عنوان حامل داروی ضدسرطان. Pathobiology Research. 1400; 23 (5) :75-85

URL: http://mjms.modares.ac.ir/article-30-42695-fa.html


1- دانشگاه صنعتی امیرکبیر
2- دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، r.imani@aut.ac.ir
چکیده:   (234 مشاهده)

اهداف: استفاده از نانومواد در درمان سرطان سبب شده که فرآیند درمان به‏صورت کارآمدتر و با اثرات جانبی کمتر صورت ‏گیرد. در میان نانوموادی که قابلیت استفاده در کاربردهای درمانی سرطان را دارند، گرافن به علت خواص منحصربه­فرد، توجه دانشمندان را به خود جلب کرده ‏است. در این پژوهش، ساخت یک نانوحامل بر پایه گرافن‏اکساید اصلاح شده با پلیمر زیست‏سازگار ژلاتین برای بارگذاری و انتقال دارو ضدسرطان کورکومین بررسی شده است.

مواد و روش‏ها: گرافن‏اکساید با استفاده از روش هامر سنتز و سپس فرآیند کاهش آن در حضور ژلاتین انجام شد. داروی کورکومین، توسط پیوند هیدروفوب-هیدروفوب بر روی نانوحامل سنتزشده بارگذاری شد.
یافته‏ ها: صحت فرآیند سنتز گرافن‏اکسید، کاهش آن و اتصال ژلاتین توسط ارزیابی های شیمیایی، فیزیکی و زیستی بررسی شد. درصد بارگذاری دارو با استفاده از نمودار استاندارد جذب-غلظت داروی کورکومین محاسبه و درصد زنده‏مانی سلولها در حضور نانوذرات توسط بررسی شد.
نتیجه‏گیری: نانوذرات گرافن‏اکساید با ابعاد 300 نانومتر با موفقیت سنتز شد. افزایش ضخامت نانوذرات بعد از اصلاح با ژلاتین مشاهده شد، نشان از تثبیت زنجیره‏‏های ژلاتین بر روی سطح دارد. از تست سمیت که بر روی سلول‏های L292 انجام شد میتوان نتیجه گرفت که اصلاح سطح موفق بوده به طوری که نمونه اصلاح شده با ژلاتین حتی در غلظت μgml-1200 هیچ سمیتی از خود نشان نداد.. همچنین، مقدار داروی بارگزاری شده بر روی نانوحامل 78 % به دست آمد. بنا بر نتایج، گرافن‏اکساید اصلاح‏ شده با ژلاتین به‏علت پایداری و زیست‏سازگاری مناسب می‏تواند به عنوان یک حامل دارو جهت استفاده در مطالعات پزشکی پیشنهاد می شود.

متن کامل [PDF 1301 kb]   (59 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشي اصيل | موضوع مقاله: بیوتکنولوژی
دریافت: 1399/2/18 | پذیرش: 1399/7/29
* نشانی نویسنده مسئول: تهران، میدان ولیعصر، خیابان حافظ، پلاک 350، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشکده مهندسی پزشکی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول