دوره 20، شماره 2 - ( 1396 )                   جلد 20 شماره 2 صفحات 1-22 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Baheiraei N, Zare Jalise S, Saneie S A. Recent advances in bioglass applications for bone tissue engineering. mjms. 2017; 20 (2) :1-22
URL: http://mjms.modares.ac.ir/article-30-8904-fa.html
بحیرایی نفیسه، زارع جلیسه سعیده، صانعی سید علی. پیشرفت‏ های اخیر در به کارگیری شیشه‏ های زیست فعال در مهندسی بافت استخوان. Pathobiology Research. 1396; 20 (2) :1-22

URL: http://mjms.modares.ac.ir/article-30-8904-fa.html


1- گروه علوم تشریح، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
2- گروه مهندسی زیست پزشکی، دانشکده مهندسی شیمی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
چکیده:   (8200 مشاهده)
در حال حاضر مواد زیستی سنتزی تا حد زیادی جایگزین پیوندهای استخوانی در درمان آسیب‏های استخوانی شده‏اند. این مواد عمدتاً بر اساس خواص مکانیکی- زیستی انتخاب شده و با کمک آن‏ها داربست‏هایی مهندسی می‏شوند که زیست فعال و زیست تخریب‏پذیر بوده و رشد بافتی را افزایش می‏دهند. همچنین، این داربست‏های متخلخل نقش مهمی در تشکیل استخوان جدید و عروق‏زایی داشته و قابلیت قرارگیری ژن‏ها، داروها، فاکتورهای رشد و سلول‏های بنیادی را دارا می‏باشند.
هدف از نگارش این مقاله مروری بررسی نقش زیر مجموعه‌ای از مواد زیستی در کاربرد‌های مهندسی بافت، به نام شیشه‌های زیست ‌فعال برای استخوان می‏باشد. علی‏رغم شکنندگی ذاتی، این شیشه‏ها خواص مطلوبی برای به کارگیری در ساخت داربست برای مهندسی بافت استخوان را دارند. شیشه‏های زیست فعال نوین برپایه بورات و بوروسیلیکات نیز توانایی خوبی برای افزایش تشکیل استخوان جدید در مقایسه با شیشه‏های سیلیکاتی از خود نشان داده‏اند. این شیشه‏ها، همچنین، دارای سرعت تخریب کنترل شده‏ای نزدیک به سرعت تشکیل استخوان جدید می‏باشند و می‏توانند با فلزاتی چون مس، روی و استرانسیوم که همگی برای رشد استخوان سالم مفید هستند دوپ گردند. اگر چه این شیشه‏ها به طور وسیعی در درمان‏های استخوانی مورد مطالعه قرارگرفته‏اند، اما تحقیقات کمی در زمینه کاربرد آن‏ها برای بافت‏های نرم صورت گرفته است. مطالعات اخیر نقش این شیشه‏ها را در بهبود رگ‏زایی برای زخم‏های بافت نرم به اثبات رسانیده است.
هدف عمده این مقاله بررسی تحولات اخیر در زمینه کاربرد شیشه‌های زیست ‌فعال و تبدیل آن‌ها به داربست می‏باشد. همچنین، به روش‌های دستکاری ساختار مواد و متغیرهای دخیل در عملکرد مواد در مهندسی بافت و عوامل رشد دخیل در بازسازی استخوان نیز اشاره می‏گردد.
متن کامل [PDF 2083 kb]   (6155 دریافت)    
نوع مقاله: مقالات مروری | موضوع مقاله: مهندسی بافت
دریافت: 1396/1/25 | پذیرش: 1396/3/21
* نشانی نویسنده مسئول: تهران

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA