دوره 13، شماره 4 - ( 1389 )                   جلد 13 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ehsaei Z, Salimian J, Nazrian S, Mansouri M, Amani J, khalesi R et al . Expression of optimized gene of Enterotoxigenic Escherichia coli CFA/I major subunit. mjms. 2011; 13 (4)
URL: http://mjms.modares.ac.ir/article-30-9102-fa.html
احصائی زهرا، سلیمیان جعفر، نظریان شهرام، منصوری میثم، امانی جعفر، خالصی راضیه و همکاران.. بیان توالی بهینه شده ژن زیرواحد اصلی فاکتور کلونیزاسیون I اشریشیا کولی انتروتوکسیژنیک (ETEC). Pathobiology Research. 1389; 13 (4)

URL: http://mjms.modares.ac.ir/article-30-9102-fa.html


1- گروه علوم زیستی، دانشکده علوم، دانشگاه امام حسین (ع)، تهران، ایران.
2- تهران- اتوبان شهید بابایی- دانشگاه امام حسین (ع)- دانشکده علوم- گروه علوم زیستی
3- مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی کاربردی ، دانشگاه بقیه الله، تهران، ایران.
4- گروه ایمونولوژی، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران.
چکیده:   (8944 مشاهده)
هدف: اشریشیا کولی انتروتوکسیژنیک به‏عنوان مهم‏ترین عامل اسهال و مرگ و میر در کودکان در کشورهای در حال توسعه شناخته شده است. این باکتری سالانه موجب مرگ 300 تا 500 هزار کودک زیر 5 سال می‏شود. به دلیل درمان مشکل و شیوع زیاد آن، طراحی یک واکسن مؤثر علیه این ارگانیسم از اهداف سازمان بهداشت جهانی است. پروتئین CfaB به‏عنوان زیرواحد اصلی فیمبریه، نقش مهمی در اتصال باکتری به سلول‏های پوششی روده دارد و آنتی‏بادی‏های تولید شده علیه این پروتئین می‏تواند از اتصال باکتری به سطح بافت پوششی جلوگیری کند. از این رو این مولکول به تنهایی یا با سایر عوامل حدت‏زا در طراحی واکسن علیه این ارگانیسم مورد توجه بسیاری از محققین است. در این مطالعه، بیان فاکتور کلونیزاسیون B با هدف مطالعه ایمونوژنیسیته این پروتئین به‏عنوان جزئی از کاندیدای واکسن انجام شد. مواد و روش‏ها: ژن cfaB با روش PCR، تکثیر و در ناقل pET28a همسانه‏سازی و بیان آن بررسی شد. با توجه به عدم بیان این ژن به‏علت وجود کدون‏های نادر، ژن cfaB با استفاده از کدون‏های متداول در اشریشیا کولی بهینه‏سازی و مجدداً در ناقل pET28a همسانه‏سازی و بیان شد. نتایج: حضور باند 20 کیلودالتونی در ژل SDS-PAGE، بیان پروتئین CfaB را نشان می‏داد که با روش ایمنو بلات با آنتی‏بادی anti-His tag و آنتی‏بادی ضد CfaB، تأیید و با ستون کروماتوگرافی تمایلی نیکل تخلیص شد. نتیجه‏گیری: بهینه‏سازی کدون و بیان در میزبان‏های هترولوگ یک روش مفید در تولید پروتئین‏های نوترکیب به مقدار زیاد است.
متن کامل [PDF 1253 kb]   (3321 دریافت)    

دریافت: 1389/6/16 | پذیرش: 1389/9/9
* نشانی نویسنده مسئول: تهران

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA