دوره 23، شماره 4 - ( 1399 )                   جلد 23 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه بیوشیمی ، دانشکده علوم و فناوری‌های نوین، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم پزشکی ، تهران ، ایران
2- گروه تکوین، دانشکده علوم و فناوری‌های نوین، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم پزشکی ، تهران ، ایران ، elham_rajabbeigi@yahoo.com
چکیده:   (1025 مشاهده)
هدف : با وجود پیشرفت­های فراوان در زمینه درمان و کنترل سرطان، همچنان کمبود­های قابل توجهی در این زمینه وجود دارد و نرخ افزایش سرطان رو به رشد می­باشد. با توجه به عوارض جانبی استفاده از مواد شیمیایی و پرتودرمانی، استفاده از گیاهان می­تواند عوارض کمتری برای بیمار داشته باشد. هدف از این تحقیق بررسی آثار احتمالی ضد­سرطانی عصاره الکلی اسطوخودوس بر مهار و رشد سلولهای کبدی رده سلولی HepG2 است.
مواد و روش ها : در این مطالعه تاثیر عصاره الکلی اسطوخودوس با غلظت­های  10،100،1000و1میکروگرم/میلی­لیتر بر رده­ی سلولی سرطان کبد   HepG2مورد مطالعه قرار گرفت. برای بررسی میزان سمیت عصاره الکلی اسطوخودوس و میزان زنده­مانی سلولها از روشMTT استفاده شد. تغییرات چرخه سلولی با استفاده از دستگاه فلوسایتومتر مورد بررسی قرار گرفت. تولید گونه­های آزاد اکسیژنی و پراکسیداسیون لیپیدهای غشایی نیز سنجیده شد.
نتایج : نتایج نشان داد عصاره الکلی گیاه اسطوخودوس بر رده­ی سلولی HepG2 اثر ضد سرطانی دارد. در پی تایید تاثیر عصاره اسطوخودوس بر سیکل سلولی، نتایج ناشی از بررسی میزان پراکسیداسیون لیپیدهای غشایی و تولید گونه­های آزاد واکنشگر نیز معنادارگزارش شد.
 
نتیجه گیری : با توجه به نتایج حاصل از این مطالعه عصاره ی الکلی گیاه اسطوخودوس به عنوان عامل بالقوه­ی ضد سرطانی گزارش شده و از جمله استراتژی های درمانی در سرطان کبد به شمار می رود.
متن کامل [PDF 651 kb]   (228 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشي اصيل | موضوع مقاله: بیوشیمی
دریافت: 1398/11/29 | پذیرش: 1399/6/12
* نشانی نویسنده مسئول: تهران -خیابان شریعتی-خیابان خاقانی-دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران