دوره 23، شماره 3 - ( 1399 )                   جلد 23 شماره 3 صفحات 149-156 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه زیست‌شناسی سلولی و مولکولی، دانشکده زیست‌شناسی، دانشگاه خواهران سمنان (فرزانگان)، سمنان، ایران ، hassanlou@fgusem.ac.ir
چکیده:   (353 مشاهده)
اهداف: سلول‌های زنده دارای بار الکتریکی هستند که به واسطه حضور یون‌ها و رادیکال‌های آزاد ایجاد می‌شوند. میدان‌های مغناطیسی با برهمکنش با یون‌ها و به‌ویژه مواد فرومگنتیک نظیر آهن بر سلول‌های زنده تاثیر می‌گذارند. ویژگی مشترک حدود ۲۰ بیماری مختلف، تجمع پروتئین در قالب رسوباتی با ساختار آمیلوئید است. در مطالعه حاضر تاثیر میدان مغناطیسی ایستا (SMF) بر میزان تشکیل و سمیت ساختارهای آمیلوئیدی مورد بررسی قرار گرفت.
مواد و روش‏ها: سلول‌های CHO در مواجهه با میدانی با قدرت ۶میلی‌تسلا در سه روز متوالی قرار گرفتند و تاثیر SMF در تشکیل ساختارهای آمیلوئیدی در پروتئین‌های ذاتی این سلول‌ها نسبت به نمونه کنترل به کمک آزمون اتصال تیوفلاوین T (ThT) مورد بررسی قرار گرفت. میزان تشکیل ساختارهای آمیلوئیدی در سلول‌های CHO بیانکننده ProIAPP انسانی نیز در مواجهه با میدان به کمک مشاهده تجمعات پروتئینی حاصل از proIAPP متصل به پروتئین GFP مورد بررسی قرار گرفت. تاثیر SMF بر سمیت حاصل از الیگومرهای لیزوزیم بر سلول‌های CHO و Hela نیز نسبت به نمونه کنترل بررسی شد.
یافته‌ها: قرارگرفتن سلول‌های CHO در معرض میدان مغناطیسی تاثیر معنی‌داری بر تشکیل ساختارهای آمیلوئیدی در پروتئین‌های ذاتی سلول‌های CHO و میزان این ساختارها در سلول‌های CHO بیان‌کننده پروتئین proIAPP ندارد، اما می‌تواند سمیت الیگومرهای لیزوزیم را بر روی سلول‌های CHO و Hela افزایش دهد.
نتیجه‏گیری: میدان مغناطیسی با قدرت ۶میلی‌تسلا بر تشکیل ساختارهای آمیلوئیدی تاثیر معنی‌داری ندارد، اما بر سمیت این ساختارها می‌افزاید.
متن کامل [PDF 911 kb]   (47 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشي اصيل | موضوع مقاله: پزشکی مولکولی
دریافت: 1398/12/28 | پذیرش: 1399/5/22 | انتشار: 1399/6/30